Na cestách

Rád cestuju. Jakože fakt moc rád cestuju. Jako - kopejtka zabořený v písku anebo když klapaj na historický dlažbě anebo když moje nozdřičky dýchaj čerstvý vzdoušek. Takže jezdím na vejlety a nechám se u toho fotit, páč sem prostě boží jelen. A tutok máte par mini-cesto komiksů! Se můžete inspirovat kam třeba vyrazit ;-)

BRIGHTON

Tož sme si zaleťánovali do JúKej(Pozn. United Kingdom). Poprvý sem byl ajik v letadle, ale cucal sem bonbonám, aby mi nezalehlo za parůžkama. Dyž sme přistáli tak krapet pršánovalo, pak eště... a pak eště víc, ale nakonec se to jakože vyslunilo, takže sme se šeci tři - jakože JÁ a pak taky ONA&ON vypleskli na pláž.

Bydleli jsme v Brajtónu! (Pozn. Brighton), de je moře, mrtě rackánů, dva pýry (Pozn. Piery) - jeden pro gamblery a druhej jako shořenej. Ale my sme si to u nik bájo užili, páč sme si udělali piknikán, že jo.

Dělali sme ajik výleťány! Nejdřív do Landónu (Pozn. Do Londýna). Volal sem Bětce (Pozn. Královně Alžbětě II.), ale nechala se zapírat, mrška, ale doma byla páč měla na baráku vlajku nahoře!

Sem nesmutnil a celý sem to tam procupkal - kolem řekánu, kolem těch baráku starejch, přeběh sem přes ten rozpůlenej most, ocupkal to divadlo co je kopie toho glóbusu od Šejkspíra (Pozn. Divadlo Globe, dramatik William Shakespeare). A tak...

A pak jsme si dali ultimátní pohodán - na Sedmi Sestrách (tím nemyslím tu old skůl gamesu!). Moc krásný to tam bylo, sme si to užívali, kamínky sbírali, pak se vyškrábali na kopec a skákali pro rackách.

Za mě peckoň dny. Šak ONA o tom zasek napíše na ten svůj blogán, tož sledujte! Zatím tam tedak tlachala o tom, jak v tý Anglii žila. Sou tam tři články: Anglická etapa I.: "Seeervis, pleeease!" - o tom jak to tam bylo s pracou, Anglická etapa II.: "A co Tvůj volný čas, darling?" - o tom jak se tam válijó šunky, dyž nemakáte a Anglická etapa III.: Jedno Prezzo, spousta příběhů" - o tom jak se tam líbilo jejim kámošom. Ale upřímně si myslim, že dyž sem tam nebyl já, tak to muselo stát za děravý kopejtko, páč sem boží, že jo!

RAVENNA - CHIOGGIA

V létě, dyž byly ty svátky, vzali ONA & ON mapu, píchli do ní prstem a řekli: "Ha! Pojedem do Ravenny!". A stálo to fakt za to!

Ravenna je takový italský městys, který je znám mozaikama. Chápej - vezmeš zeď, kamínky, moc kamínků, asi tak milión, lepíš je na tu zeď a děláš si vobrázky! A ty ravennský sou z dob 6. a 7. století!!! A pořád sou krásný... Ale abysme nelozili jen po historii, šli sme ajik na piknik do přístavu, prostě peckááá, dali si piknikán na bývalé komunitní zahradě a zašli ajik do klubu. Prostě totok město žije už pár stoleťánů!

Chioggia tak ta je kousek severnějc a upe mě dostala...Znáte Benátky? Že jo? Tak todle je stejně krásný, akorát menší a bez mrtě turistů a lidí co vám na ulici prodávaj kabelky od Vitóna a tak.

Prostě krásně bylo! Ajik moře a mušličkýýý. Upe BOŽÍ!!!

Heleď, chceš vědět víc? Mrkej na blogán, kterýk má ONA - Svět podle Kocmi!

LUBLAŇ - PIRAN - BLED - MARIBOR

Tendle boží výleťán do Slovinska jsme si dopřáli na začátku října. Byl to tedak road trip, takže si naše prdýlky užili cestování, ale krásně bylo!

Začali sme v Lublani, která je takovou kombinací Vídně a Balkánu. Na hrad sme tam šli, a na mrakodrap sme šli, na Metelkovu, a k řece za nutriema taky!

Další den sme jeli víc na jihán, se zastávkou v úplně neuvěřitelných jeskyňánech Škocjanske jame!!! Až sme dojeli do Pirána u moře...ach jéééé. Teplíčko bylo, vínko též a na noc jsme spali u solných plání.

Pak sme mrkli na skok do Chorvatska, ale ONA & ON si nějak neuvědomili, že tatok země není v Šengénu, takže bylo menší dobrodůžo, dyž se pokusili projet hranice bez zastavení, ehm.

 

A eště spousta toho byla - Bled (víš jak - kostel na ostrůvku na jezeře), Maribor (nejstarší vinná réva na světě)...prostě..víc Slovinska, fotek a zážitků zasejc na blogánu Svět podle Kocmi :-)

SKORONICE - JÍZDA KRÁLŮ

Kámíci, chtěl bych vám jednůc za čas představit nějakou tu dvounožáckou lidovou tradici, páč dost jezdím po týdlenc republice a viděl jsem toho fakticky hodně. Něco sem ajik nepochopil, ale ON a ONA mi to dycky vysvětlili ;-)

Jako první vám tadyk vysvětlím takovej rituál, kterýmu se říká JÍZDA KRÁLŮ. Se vám to asik může zdát jako divnej zvyk, páč tam jezdí mladí kluci v holčičích krojích, a to není moc královský, ale hnedka vám řeknu, jak to je.

Takovýdle jakože královský věci se dělávaly v období letnic nebo taky svatodušních svátků docela na velkym území Evropy, že jo. Eště známe třeba HONĚNÍ KRÁLE, nebo KRÁLOVNIČKY. Tydlencty zvyky byly spojený s dovršením určitýho věku holek anebok kluků. Chápete, období mezi jarem a létem = mládí, bujnost nebo aji čistota, panenství. No, a jízda králů, to je stejnej principán. Král je malej klučán třebas mezi 11 a 14 rokánem a vedle sebe má dva pobočníky se šavlema, taky dost mladý, a furt okolo něco huláká několik dalších dvounožáků  na koních, aby na něj jako všeci přispěli, že je král chudý. On ten klučán musí bejt panic, aby se pak moh stát dospělým dvounožákem.

Dneskaj už se jízda dělá jenom v málo městečkách a vesničkách, jako je třebas Hluk, Vlčnov, Skoronice a Kunovice, nebo taky na Hané v Doloplazech (fakt husťácký méno), v Kojetíně je to spojený s legendánem o králi Ječmínkovi.

A dyž sme u těch legendánů, tak se taky říká, proč vznikla ta jízda králů. Prej ňákej nevýznamnej Matyáš Korvín utíkal před laňkama po prohrané bitvě (to byste nevěřili, jak sou laňky občas agresívní, dyž se jim nelíbíte) před jiným nevýznamným králem ménem Jiřím z Poděbrad. No, a aby se Matyáš neprozradil, tak ho jeho kámoši voblíkly do ženskejch šatů, a do tlaminky mu strčili růži, aby jako nemoh mluvit. A pak se dostal domů do Uher. Hustý, tam se mu určitě museli smát, hehehe.

Helec, víte vy co, jeďte se někdy podívat, ve Vlčnově to maj každej rok, ve Skoronicích jednůc za pár roků, ale pozor, oni to dělaj jakože v Kyjově na Slováckej rok, to je prej nejstarší folklorní festival, vod nějakých dvacátých let. No, a právě v tomto roce, jakože letos, to tam je. V Hluku je to pak na Dolňácký slavnosti, však vy dvounožáci máte ten...indernet. Je to šecko v UNESCU, tak je to slavný. Totkaj se kukajte na webán týdle národní organisace NÚLK, kde ON pracuje a další vodkazy máte přímok v tomto článečku mým. To čus a mrkněte ajik na fotečky, ty dělala zase ONA.

© 2018 by Kocmi. Proudly created with Wix.com

ESI CHCEŠ NOVINKY SE ZAPIŠ!

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now