Natálie Bernard

Tož totok je Natálie, Natálie Bernard! Pracuje jako manažerka dobročinných secondhandů obecně prospěšné společnosti MOMENT ČR, stylistka a příležitostně aji kostymérka. 

“Jsem máma dvou dětí a velká milovnice života. Ráda se směju a bavím, důležité jsou pro mě láska, dobrý smysl pro humor a dobré jídlo. V životě dělám, co mám ráda, co mě naplňuje, co chci a kvůli čemu mě ráno baví vyskočit z postele. Co dávám světu? Snad spokojené klienty, kteří se cítí ve svém oblečení dobře, sebevědomě a pohodlně. Co dává svět mně? Hodně lekcí, které mě posunuly a posouvají dopředu, takže žiju naplno”.

S toudlec barvama hýřící Natálií sem se potkal v jednom z dobročinných obchodů ze sítě MOMENT. Ty pro něk děláš provozní manažerku – čím se jako tytok second handy liší voď těch jinačích?

MOMENT je neziskovka s velkým přesahem a posláním, které se mi velice líbí. Lidé nám darují nepotřebné oblečení, které vytřídíme a prodáváme v našich obchodech. MOMENT uhradí své náklady a „volné“ peníze daruje každý měsíc dalším neziskovým organizacím. Máme zaměstnance na hlavní pracovní poměr, dále osoby z úřadu práce na veřejná dotační místa, lidi na veřejnou službu a máme také dobrovolníky. Okolo MOMENTU je úžasná komunita spolupracujících lidí, což mě baví. Pořádáme sbírky ve firmách, organizacích, školách…, kde vás jen napadne. Děláme také osvětu a plánujeme přednášet na školách. Aktuálně rozjíždíme projekt trvalých sběrných míst, které si můžete ve firmě zřídit i vy. Informace ráda předám. Osobně ladím s kolováním oblečení - věřím tomu, že naše planeta je jím přesycena a máme těžké nadbytky.

 

Jasný! S jakýmak těma neziskovka teď třeba spolupracujete? A máte už ňákou další v merku?

Každý z našich obchodů podporuje danou neziskovou organizaci. Nyní to jsou Mobilní hospic Ondrášek, Save Elephants, Denní stacionář Žebřík, Kola pro Afriku a CCBC (Česká koalice pro ochranu biodiverzity). MOMENT zahrnuje osm prodejen – šest v Ostravě, jednu v Karviné a jednu v Praze. Aktuálně připravujeme otevření obchodu ve Frýdku-Místku a výhledově dalšího v Ostravě.

Co se vám v týtok oblasti už pěknýho povedlo?

Například loni se nám podařilo vybrat přes 111 tun oblečení, prodat ho 265 000 kusů a neziskovkám darovat bezmála 1,2 milionu korun. A to si zaslouží pochvalu.

Tož to tedak, hezky pěkně a tak dále!

Heleď, dyž se na tebek kuknu, hned vidim, že máš ráda tydle fashion záležitosti (šak mrkněte na Natálčin INSTÁČ anebok FEJSBŮK profil s jejíma outfitama). Kdy si zjistila, že tě móda ba a seš pro ni zapálená jako Lumča do laněk?

Miluju módu a oblečení, je to moje láska. Od dětství jsem jezdila k tetě do Frankfurtu, kde jsem byla zcela unešena obchody a nabídkou. Moje teta má navíc úžasný vkus a vždy mě fascinovala. U nás byl tenkrát Prior, Horník a pár sekáčů. Kdysi jsem byla hotová z korporátů, dnes už to vidím jinak. Takže s omezenou nabídkou místních second handů v kombinaci s korporátními úlovky jsem propadla módě. Okolo puberty to gradovalo a na střední jsem byla asi nepřehlédnutelná. Navíc jsem v oblékání dost odvážná, řekla bych – kombinuju „pro jiné“ nekombinovatelné, z deky udělám šálu, nosím oversize šaty a tak.

 

Dyž se koukneš na dvounožáky v Česku - jak bys  zhodnotila jejich oblíkání. Co bys řekla, že je fajn a co neek?

Jééé, to je otázka! Já se hodnocení druhých snažím vyhýbat. Každý ať si nosí, v čem je mu dobře, ať má svůj rukopis. Ráda poradím těm, co o to stojí.

Přesněěě! Sem slyšel, že seš i ta...stylistka! A radíš lidem, aby jim to slušelo, že jo. O čem to jako přesně je a kdo nejčastějc chce poradit?

Věnuji se optimalizacím a čistkám šatníků, jak u mužů, tak u žen. Spektrum je široké, věková kategorie zhruba od 20 do 70 let. Naposledy jsme pořizovali kompletní šatník jednomu panu doktorovi. Z optimalizací vyplývá, co by si měl klient dokoupit. Cesty jsou dvě – nákupní centra, či second handy. Pravdou je, že s muži míříme vždy do nákupních center. V sekáčích není takový výběr pánského oblečení a navíc je většinou už jetější.

Co nejčastějc mají dvounožáci ve svejch skříňách špatně? A co jim při tom nakupování hadříků nende?

V šatnících bývá chaos, neladící kousky, zničené oblečení. Naopak zde chybí základní stavební kameny šatníku a bohužel často i kvalitní materiály. Lidé kupují stále stejné či velmi podobné oblečení, podléhají slevám, neumí moc kombinovat…

 

Proč chodíš raději nakupovat do second handů? Nejni jednodušší zajít do ňákýho velkýho obchoďánu, de to máš všecko hezky vyskládaný a nemusíš to lovit kósek po kósku?

Důvodů, proč preferuju sekáče, je hned několik – originální výběr, zajímavé materiály, příznivé ceny a tzv. zátěžový test, které má oblečení za sebou, protože už ho většinou někdo nosil a pral. Navíc smýšlím udržitelně a jsem ráda, když tuto cestu volí i klient. Nákupem v second handu netvořím další ekologickou stopu, podpořím majitele sekáče, což je většinou spoluobčan města, a to je lokální podpora. A máš pravdu – je to lov, je to výzva. Navíc o kvalitě oblečení z korporátů a jeho původu bychom mohli mluvit hodiny.

 

A dyby chtěl někdok poradit, aby mu to slušelo, abys mu dala pár tipánů jako stylistka - jak tě může kontaktovat? A máš třebak ňáky dárkový poukazy? Třeba dybyk tě někdo chtěl dát jako dárek, víš jak to myslim.

V současné době aktualizuji webové stránky, už brzy budou spuštěné (www.nataliebernard.cz). Vše podstatné pak najdete tam nebo na Facebooku pod profilem Fashion game. A ano, k dispozici mám i dárkové poukazy. Vše lze dohodnout dle potřeby a na míru.

 

Chodíš někdyk nakupovat aji do těch obchoďánů? Sem viděl, že spósta dvounožaček si takto v tlupách vynde o víkendu, jakože pohodička. Co ty?

S tím já neladím, ale respektuji, že to tak někdo má. Lidé si tím ale často uspokojí jen potřebu něco si koupit, mít něco nového. A když to mám, jsem pak lepší a mám vyšší sebehodnotu? Je to iluze, navíc velmi krátkodobá. Celodenní nákupy může někdo brát jako relax, někdo jako životní styl a někdo jako nezbytnou nutnost.

 

Co je pro Tebek móda, oblíkáničko a tak? Máš třebas ňákou oblíbenou módní ikonu?

Skrze módu vyjadřuji svůj styl, názory, pocity, svobodu. Ráda sleduju fotky na Instagramu. Mám moc ráda streetstyle, oceňuji odvahu při oblékání a vlastně mě oslovují primárně lidé, kteří vypadají jinak, jsou originální a vyčnívají z davu. Protože můj pohled na módu je velmi hravý. A moc mě těší, že čím dál tím víc lidí smýšlí udržitelně a přemýšlí, co si kupují a proč.

Stylovou parku v přírodní barvě, martensky a velkou šálu, to bys byl švihák!

Sím tě, dopoučila bys mi ňáky boží vobleček do lesa? Abych jako udělal radost laňkám, že jo.

Tož díkec za pokec Natálko, du prubnout ten stajling, cos mi doporučila a zasek příště!

© 2018 by Kocmi. Proudly created with Wix.com

ESI CHCEŠ NOVINKY SE ZAPIŠ!

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now